Alicja Szczepańska otrzymała WYRÓŻNIENIE w Ogólnopolskim
Konkursie Plastycznym pt."Wzdłuż Wisły - 2013"
Na uroczystym podsumowaniu konkursu otrzymała
nagrody z rąk Burmistrza Świecia - Tadeusza Pogody.
GRATULUJEMY!
Alicja Szczepańska otrzymała WYRÓŻNIENIE w Ogólnopolskim
Konkursie Plastycznym pt."Wzdłuż Wisły - 2013"
Na uroczystym podsumowaniu konkursu otrzymała
nagrody z rąk Burmistrza Świecia - Tadeusza Pogody.
GRATULUJEMY!
Wyniki konkursu:
I miejsce - Zuzanna Gilas kl. IV b
III miejsce – Natalia Stanny kl. IV b
Wyróżnienia – Monika Boruch kl. IV a
Vanessa Orłowicz kl. VI b
Konkurs został zorganizowany ze środków Ministerstwa Administracji
i Cyfryzacji w ramach rządowego Programu na rzecz społeczności
romskiej w Polsce - 2013".
Organizatorzy konkursu: W. Andrys, J. Wiśniewska, S. Schmidt
.jpg)
W dniach 9-20 grudnia uczniowie SP 7 zorganizowali zbiórkę przyborów szkolnych,
słodyczy, zabawek i gier dla dzieci przebywających podczas świąt w Wojewódzkim
Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. W dniu 20 grudnia
p. M. Gruszczyńska oraz uczniowie z klasy V a i V b przekazali zebrane podarunki
chorym dzieciom. Pani Oddziałowa podziękowała nam w imieniu wszystkich dzieci.
Jak co roku, akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Dzieci
chętnie przynosiły podarunki dla chorych rówieśników, dopytywały na co te dzieci
chorują, dlaczego przebywają w szpitalu itp. Pozytywny wynik akcji świadczy o
ogromnej empatii naszych uczniów oraz chęci pomocy tym, którzy tego potrzebują.
Organizatorzy: pp.M Gruszczyńska, D. Modrzewska, S. Schmidt
Podstawowe informacje dla rodziców uczniów klas
pierwszych (szczególnie sześciolatków) na rok szkolny 2013-14.
1.Rekrutacji uczniów do klas pierwszych na rok szkolny 2013-14.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Świeciu prosi o dokonanie
zapisu dzieci urodzonych w 2006 roku do klasy pierwszej. Dzieci urodzone w 2007 roku mogą
być zapisane do szkoły za zgodą rodziców. Zapisu należy dokonać w sekretariacie szkoły
(codziennie od 8.00-15.00) do dnia 29.03.2013r.
Przy zapisie prosimy o podanie następujących danych:
- imię (imiona) i nazwisko dziecka;
- data i miejsce urodzenia dziecka;
- imię ojca, matki;
- wykształcenie, zawód i miejsce pracy ojca i matki;
- adres zamieszkania/ zameldowania;
- nr dowodu osobistego, PESEL dziecka;
- nr telefonu rodzica;
- nr przedszkola, do którego dziecko chodzi.
W sprawa indywidualnych związanych z zapisem dziecka do SP7 proszę się
kontaktować z dyrektorem szkoły.
Wykaz ulic należących do obwodu SP 7:
Wojska Polskiego 50-126 nr parzyste, Konopnickiej, Gimnazjalna, 10-Lutego, Polna,
Młyńska, Witosa, Wodna, Południowa, Św. Wincentego, Willowa, Ogrodowa,
Mickiewicza, Klasztorna, Ciepła, Rzemieślnicza, Mały Rynek, Św. Wojciecha,
Browarowa, Mestwina, Szkolna, Batorego, Duży Rynek, PCK, Kopernika, Średnia,
Pocztowa, Zielona, Parowa, Podgórna, Mostowa, Parkowa, Ks. Grzymisława,
Zamkowa, Farna, Świętopełka, Nadbrzeżna, Sądowa, Harcerska, Głogówko
Królewskie 41-58, Wyzwolenia.
Listy uczniów z przydziałem do klas wywieszone zostaną w budynku
szkoły po 15 sierpnia 2013 roku.
2.Funkcjonowania świetlicy.
W naszej szkole zorganizowana została świetlica szkolna, do której chętnie biegną
uczniowie po zakończonych lekcjach. Nauczycielem – wychowawcą świetlicy
jest p. Dorota Grzela. Świetlica szkolna jest czynna w dni nauki od 7.00 do 16.00.
Posiada oddzielne (niezależne) wejście od pozostałej części budynku.
Zajmuje dwa pomieszczenia wyłożone przyjazną wykładziną dywanową,
na której dzieci z zapałem podejmują różne zabawy. Została wyposażona w
różnorodne zabawki i gry rozwijające myślenie, spostrzeganie, współzawodnictwo
i współdziałanie dzieci w grupie oraz rozwijające ich zainteresowania. W czasie
zajęć można także korzystać ze sprzętu audiowizualnego oraz 5 komputerów.
Wyposażenie świetlicy jest stale uzupełniane i wzbogacane. Oprócz zabaw
dowolnych w świetlicy szkolnej prowadzone są zajęcia zorganizowane, między innymi:
- zajęcia tematyczne,
- zajęcia plastyczne i plastyczno-techniczne, na których wykorzystywane są różne techniki,
- zajęcia muzyczne - nauka piosenek, zabawy rytmiczne, tańce, taniec na macie,
karaoke i in.,
- gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu i sali gimnastycznej,
- zajęcia czytelnicze – np. Chwila z książką (czytanie bajek przez nauczyciela lub dzieci),
- odrabianie zadań domowych, pomoc w nauce, konkursy, quizy,
- zajęcia teatralne.
W naszej świetlicy każde dziecko znajdzie dla siebie ciekawe zajęcia i ma
możliwość wyboru, tego co chciałoby robić i rozwijać swoje zainteresowania.
Wychowawca ma pełne kwalifikacje merytoryczne i co najważniejsze jest
bardzo lubiany przez uczniów. Zawsze stara się stwarzać miłą i przyjazną
atmosferę, organizować interesujące zajęcia oraz dba o wystrój sal i wyposażenie.
3.Pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w naszej szkole
polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb
rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych
możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających w szczególności:
1) z niepełnosprawności;
2) z niedostosowania społecznego;
3) z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
4) ze szczególnych uzdolnień;
5) ze specyficznych trudności w uczeniu się;
6) z zaburzeń komunikacji językowej;
7) z choroby przewlekłej;
8) z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
9) z niepowodzeń edukacyjnych;
10) z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego
rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi;
11) z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze
zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym
kształceniem za granicą.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w szkole rodzicom uczniów i
nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu
problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności
wychowawczych w celu zwiększania efektów edukacyjnych uczniów.
Korzystanie z pomocy PP jest dobrowolne i nieodpłatne. Pomoc PP organizuje
dyrektor szkoły. Pomocy PP w szkole udzielają uczniom nauczyciele oraz specjaliści.
W szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i terapeuci pedagogiczni.
Pomoc PP jest organizowana i udzielana we współpracy z:
1) rodzicami uczniów;
2) poradniami psychologiczno-pedagogicznymi,
3) placówkami doskonalenia nauczycieli;
4) innymi przedszkolami, szkołami i placówkami;
5) organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami
działającymi na rzecz rodziny i dzieci.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest udzielana z inicjatywy:
1) ucznia; rodziców ucznia;
2) dyrektora szkoły, nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty,
3) higienistki szkolnej, poradni
4) asystenta edukacji romskiej;
5) pracownika socjalnego, asystenta rodziny, kuratora sądowego.
W naszej szkole pomoc PP jest udzielana jest w formie:
1) zajęć rozwijających uzdolnienia;
2) zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;
3) zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych,
logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o
charakterze terapeutycznym, warsztatów, porad i konsultacji.
Ponadto udzielamy pomocy PP rodzicom uczniów i nauczycielom w formie:
porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.
Nauczyciele oraz specjaliści w szkole rozpoznają indywidualne potrzeby
rozwojowe i edukacyjne oraz indywidualne możliwości psychofizyczne
uczniów, w tym ich zainteresowania i uzdolnienia. Prowadzą obserwacje
pedagogiczne, w trakcie bieżącej pracy z uczniami, mające na celu
rozpoznanie u uczniów:
W przypadku stwierdzenia przez wychowawcę klasy lub dyrektora, że
konieczne jest objęcie ucznia pomocą PP w odpowiedniej formie lub na
podstawie opinii psychologiczno-pedagogicznej odpowiednio wychowawca
klasy, dyrektor lub koordynator wyznaczony przez dyrektora planują i
koordynują udzielanie uczniowi pomocy PP, w tym ustalają formy udzielania
tej pomocy, okres ich udzielania oraz wymiar godzin, w którym
poszczególne formy będą realizowane.
Wychowawca klasy lub dyrektor planując udzielanie uczniowi pomocy PP,
współpracują z rodzicami ucznia oraz – w zależności od potrzeb – z innymi
nauczycielami i specjalistami.
Wsparcie merytoryczne dla nauczycieli, wychowawców i specjalistów
udzielających pomocy PP w szkole zapewniają poradnie oraz placówki
doskonalenia nauczycieli.
4.Przygotowania szkoły na przyjecie sześciolatków.
W celu przyjęcia do szkoły pierwszoklasistów, a w szczególności dzieci
sześcioletnich szkoła podjęła szereg działań – m. innymi:
na kluczowym przejściu przez ul. Mickiewicza.
gimnastyczną z pełnym wyposażeniem zaplecza w pomocami
dydaktycznymi (m.in. z programu Radosna szkoła).
na zajęcia specjalistyczne oraz ruchowe.
dydaktycznych dla klas I – III. Wyposażone w najnowocześniejsze
pomoce zgodne z nową podstawą programowa.
ubikacje o zmniejszonych wymiarach oraz zamontowano podgrzewacze
ciepłej wody.
zależności od wzrostu dzieci.
4 grudnia 2013r. uczniowie klasy II a z wychowawcą p. J. Wiśniewską wybrali się
na pocztę. Podczas tej wizyty przyjrzeli się pracy urzędników. Poznali drogę listu od
nadawcy do adresata, zobaczyli miejsce, w którym sortowane są listy i paczki, dowiedzieli
się co to jest skrytka pocztowa. Dzieci zobaczyły nowe wzory znaczków pocztowych i
dowiedziały się do czego służy datownik. Miały okazję porozmawiać z listonoszem.
Drugoklasiści kupili znaczek i wysłali napisaną w klasie kartkę pocztową. To była
ciekawa i pouczająca wycieczka.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
17.12.13r. uczniowie kl. 2 b i 3 b z wychowawcami pp. M. Guśkiewicz, M. Roszak oraz
rodzicami pp. T. Juchcińską i A. Kwiatkowską pojechali do Bydgoszczy do McDonalda
i kina Helios w ramach gwiazdkowego prezentu. Uczniowie obejrzeli film w 3D „Krainę
lodu”, zapierającą dech w piersiach komedię przygodową inspirowaną baśnią „Królowa
śniegu” Hansa Christiana Andersena. Bohaterka filmu - Anna wyruszyła na wielką
wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę. W poszukiwaniach towarzyszył jej Kristoff i
jego renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele napotkali wiele przeszkód.
Ale jak to w baśniach bywa wszystko się szczęśliwie zakończyło. Dzieci były
zadowolone i uśmiechnięte wróciły do Świecia.
Serwis foto w Albumie fotograficznym.
.jpg)
16.12.2013r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "W krainie poezji".
Cele konkursu: rozwijanie zdolności recytatorskich, upowszechnianie kultury żywego
słowa wśród dzieci, prezentacja umiejętności uczniów, uwrażliwienie na piękno języka
poetyckiego. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 26 uczniów w dwóch
kategoriach wiekowych- kl. I - III ora kl. IV - VI. Komisja konkursowa w składzie:
pp. W. Andrys, J. Michałowska, Julita Wiśniewska, biorąc pod uwagę: dobór repertuaru,
poprawne, płynne, wyraźne deklamowanie, stopień pamięciowego opanowania tekstu,
środki ekspresji w interpretacji tekstu, ogólne wrażenie artystyczne – przyznała
następujące nagrody i wyróżniania:
w kategorii klas I - III
I miejsce - Bartłomiej Lengling - kl. III b
II miejsce - Amelia Murawska - kl. II a
III miejsce - Alicja Życzyńska - kl. I a
wyróżnienie - Oliwia Raniszewska - kl. III b
w kategorii klas IV - VI
I miejsce - Olga Franckowska - kl. VI a
II miejsce - Oliwia Miraszewska - kl. IV a
III miejsce - Klaudia Pączek - kl. V b
wyróżnienie – Justyna Lelwic - kl. V a
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy - podziękowania za udział w
konkursie. W przerwie, podczas obrad Komisji konkursowej, zgromadzeni uczniowie
obejrzeli przygotowany dla nich program artystyczny, w którym zaprezentowali się
uczniowie z koła literacko - teatralnego oraz zespołu wokalno - instrumentalnego.
Widzowie dowiedzieli się, kim jest Zielony Kapturek oraz dlaczego królewicz nie
chciał pojąć za żonę Śpiącej królewny. Na scenie pojawił się również Julian Tuwim
oraz inscenizacje najbardziej znanych jego utworów: "Lokomotywa", "O Grzesiu
kłamczuchu i jego cioci", "Słowik". Uczniowie usłyszeli ponadto piosenki: "Taniec
w deszczu", "Spełnia się", "Najłatwiejsze ciasto w świecie".
Wszystkim wykonawcom oraz uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy,
laureatom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. Do zobaczenia za rok!
Organizatorzy konkursu: M. Połomska, S. Schmidt O. Krzynówek,.
Serwis foto w Albumie fotograficznym.

6.12.2013r.-odbyły się „Mikołajki” zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.
Dzień rozpoczął się od specjalnej audycji radiowej pt. „Historia prawdziwego
Świętego Mikołaja”. Uczniowie usłyszeli bajkę, historię prawdziwego Mikołaja.
Następnie uczniów odwiedził w klasach nieco inny Mikołaj niż w poprzednich latach,
otóż był to biskup św. Mikołaj (przebrany pan B. Minga) z eskortą Śnieżynek i
renifera, który rozdał wszystkim dzieciom czekoladki, jabłka i mandarynki.
Uczniowie z wielkim zdziwieniem przyjmowali biskupa Mikołaja w swoich klasach.
Lecz po zaśpiewaniu dla niego specjalnej piosenki świątecznej, otrzymali podarunki.
Był to bardzo słodki i wesoły dzień.
Serwis foto w Albumie fotograficznym.

Z okazji Andrzejek w naszej szkole odbyły się dwie imprezy.
27.11.2013r. odbyła się dyskoteka Andrzejkowa, która została zorganizowana przez
Samorząd Uczniowski . Dyskoteka trwała od godz. 16.00 do 18.00. Prowadzącym imprezę
– DJ dyskoteki był Karol Drażdżewski i Szymon Mąka. Podczas tej zabawy czynna była
Kawiarenka Szkolna, gdzie można było zjeść pyszne ciastko. Ciasta zostały upieczone
przez rodziców każdej klasy. Nad porządkiem w kawiarence czuwał oczywiście SU
(M. Gmaj, N. Durawa i W. Cel). Wszyscy uczniowie bawili się fantastycznie, a ciasta
starczyło dla każdego.
29.11.2013r.- Samorząd Uczniowski przygotował dla całej szkoły wróżby andrzejkowe.
Dziewczyny, przebrały się za wróżki, a chłopacy za czarodziejów. Na każdej lekcji
zapraszano poszczególne klasy wraz z nauczycielami i poprzez losowanie numerków,
wróżki wróżyły uczniom. Wszystkie wróżby miały charakter zabawy. Był to bardzo
wesoły i pełen magii dzień. Nad porządkiem imprezy czuwał opiekun SU, pani A. Gmaj.
Serwis foto w Albumie fotograficznym.
W dniach 7-8.12.13r. w Sępólnie Krajeńskim odbyły się "Mistrzostwa Krajowego
Zrzeszenia LZS w Warcabach 100 - Polowych". W kategorii chłopców do 10 lat
uczeń naszej szkoły PIOTR NAPIONTEK zdobył I miejsce.
GRATULUJEMY!

.jpg)
6 grudnia 2013 uczniowie klasy II a i III b obejrzeli spektakl Brzechwa 2.
Szelmostwa Lisa Witalisa z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
W nowatorskiej interpretacji bajki Jana Brzechwy Lis Witalis jako gwiazda
popkultury zostaje liderem swojego zespołu i rozpoczyna podróż pełną przygód.
To nowoczesne połączenie musicalu i widowiska teatralnego z muzyką hip-hop
i hitami Michaela Jacksona obejrzało w całym kraju 50 tysięcy uczniów. Spektakl
ten zakończył Internetowy Teatr TVP dla szkół w 2013 roku.
Dzięki uczestnictwu naszej szkoły w tym wyjątkowym, ogólnopolskim projekcie
uczniowie obejrzeli 5 przedstawień teatralnych.
Odpowiedzialną za przekaz on - line była p. J. Wiśniewska.
Serwis foto w Albumie fotograficznym.
Samorząd Uczniowski zdecydował o wyróżnieniu swoich członków pełniących dyżury
na terenie szkoły w czasie przerw. Zakupiono kamizelki z odpowiednimi napisami
i ogo szkoły. Poniżej prezentujemy wzór kamizelki.
.jpg)
Gimnazjum nr 2 w Świeciu bylo organizatorem konkursu plastycznego pt."Świat Kopernika -
Wstrzymał Słońce, Ruszył Ziemię". Nasi uczniowie brali w nim udział i to z sukcesami:
I miejsce zdobyła Oliwia Miraszewska
II miejsce - Julia Filewska i
Wyróżnienie - Anna Małecka.
Opiekune: p. S. Schmidt. GRATULUJEMY!
.jpg)
5 grudnia w SP 7 odbył się I Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej dla uczniów klas IV-VI. Zawody cieszyły się dużym
zainteresowaniem - wzięło w nich udział, aż 8 zespołów. Drużyny podzielone, na dwie grupy grały w systemie „każdy
z każdym”. Po rozegraniu 12 meczów wyłoniła się czwórka, która dalej walczyła o czołowe miejsca. W meczach
półfinałowych, najpierw drużyna Bob Budowniczy pokonała zespół WKS Rolnik 2:0, a Psia Kość 3:0 FC Mistrze.
W wielkim finale zwyciężyła drużyna Psia Kość, pokonując zdecydowanie Boba Budowniczego 3:0. Bohaterem
spotkania został Adrian Gackowski, który ustrzelił hattricka (trzy bramki w jednym meczu), co pozwoliło drużynie
cieszyć się z wygranej po ostatnim gwizdku sędziego. Trzecie miejsce zajęła ekipa WKS Rolnik. W mikołajki, na
sali gimnastycznej, odbyło się uroczyste wręczenie pucharu, dyplomów i drobnych upominków. Wręczali je:
pp. W. Andrys, A. Gmaj i P. Malanowski.
Turniej zorganizował i przeprowadził p. P. Malanowski, o dyplomy i nagrody zadbała opiekunka SU, p. A. Gmaj,
a puchar ufundował pan dyrektor szkoły W. Andrys.
Wyniki:
1 miejsce - -Psia Kość 4 miejsce - -FC Mistrze
2 miejsce - -Bob Budowniczy 5-6 miejsce -FC Żurawia i My Świecianie
3 miejsce - - WKS Rolnik 7-8 miejsce - FC Orzeł i Boskie Kotlety
Królem strzelców został zawodnik drużyny Bob Budowniczy A. Doliński, zdobywając 10 bramek.
Zwycięska drużyna grała w następującym składzie: K. Drażdżewski, A. Gackowski,
N. Gackowski, W. Lipkowski, P. Łabuz, S. Świderski.
Serwis foto w Albumie fotograficznym.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
26 listopada 2013 roku uczniowie klas VIa, VIc i niektórzy uczniowie z klasy Va, byli na wycieczce
w Bydgoszczy. Na początek było Multikino - film „Mój Biegun” – prawdziwą historię zdobywcy
biegunów, Jana Meli. Następnie wszyscy udali się do fabryki bombek „Sopel”. Tam poznali etapy
powstawania ozdób świątecznych - dmuchania szkła, srebrzenie bombek i dekorowanie bombek.
Na końcu zwiedzili przepiękną wystawę ozdób świątecznych, a w sklepie mogli kupić bombkę na
prezent. Każdy uczestnik otrzymał także piękną niebieską bombkę , udekorowaną własnym
imieniem lub własną dedykacją. Wycieczka zakończyła się posiłkiem w restauracji Mc Donald’s.
Wycieczkę zorganizowały pp. A. Gmaj i A. Goss. Opiekunem była także p. H. Pawlikowska.
Serwis foto w Albumie fotograficznym.
Internetowy Teatr TVP dla szkół

29 listopada 2013 r. o godzinie 10.00 miała miejsce kolejna odsłona Internetowego
Teatru TVP dla szkół. Uczniowie klasy I a i II a obejrzeli bezpośrednią relację spektaklu
Tymoteusz wśród ptaków z Teatru im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Przygody Misia
Tymoteusza i jego Taty zachwyciły najmłodszych uczniów, którzy z zainteresowaniem
oglądali to rozśpiewane widowisko. Oferta teatralna skierowana do tysięcy uczniów w
całej Polsce ma uatrakcyjnić lekcje, ale też zaszczepić w młodych odbiorcach zamiłowanie
do sztuki.
Odpowiedzialna za odbiór on - line: J. Wiśniewska.
Serwis foto w Albumie fotograficznym.
.jpg)
8 listopada klasy szóste wraz z nauczycielkami ekologii: pp. M. Silarska i J. Michałowska pojechały
do Jeżewa na zaproszenie Nadleśnictwa Dąbrowa. W Domu Kultury w Jeżewie odbyła się prelekcja
dotycząca myślistwa i leśnictwa. Pracownicy Nadleśnictwa Dąbrowa a także zaproszeni goście z
kół łowieckich opowiadali o swej pasji. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania i wziąć aktywny udział
w konkursie zdobywając nagrody. Przed spotkaniem w sali obok udostępniona była wystawa prac
konkursowych– rzeźb dzieci , której tematyka również nawiązywała do łowiectwa oraz miłości,
szacunku do lasu. Oprócz możliwości zobaczenia licznych eksponatów dzieci poszerzyły wiedzę
z zakresu ochrony przyrody.
Serwis foto w Albumie fotograficznym.
19.11.2013r. w Szkołach Katolickich im. ks. dra Bernarda Sychty w Świeciu
został zorganizowany IV Konkurs recytatorski "POECI Z KOCIEWIA" nasza
uczennica Olga Franckowska zajęła I miejsce - GRATULUJEMY.
Dyplom pamiątkowy za udział w konkursie otrzymała Klaudia Pączek.
Opiekunem była Pani M. Połomska.
Powered by aSc EduPage