Projekty
Nowe możliwości w kształceniu
„Nowe możliwości w kształceniu”.
Projekt nr RPKP.10.02.02-IZ.00-04-026/16 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Gmina Świecie przygotowała wniosek w odpowiedzi na ogłoszony konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 dla poddziałania 10.2.2 Kształcenie ogólne. Projekt został nazwany Nowe możliwości w kształceniu . Nazwa ta jest związana z różnymi innowacyjnymi propozycjami zajęć dla uczniów oraz jest wyrazem przekonania, że zdobyta wiedza i umiejętności, będą gwarancją lepszej przyszłości osobistej każdego młodego człowieka dając mu większe pole rozwoju i możliwości osiągania sukcesu, a co za tym idzie lepszej przyszłości naszej Ojczyzny. W projekcie uczestniczą szkoły podstawowe: SP 7, SP 8, SP Cz., SP Gr. SP W oraz klasy gimnazjalne będące w szkołach SP 2, SP 3, SP, 8 i SP Gr.
Wniosek ostatecznie został zakwalifikowany do realizacji w lipcu 2017 r. Celem Projektu jest poprawa warunków dla lepszego rozwoju i wyrównywania szans edukacyjnych pięciu szkół podstawowych i wszystkich klas gimnazjalnych prowadzonych przez gminę Świecie. Celem głównym proj. realizowanego w okresie 01.09.2017-30.07.2018 jest poprawa potencjału edukacyjnego, wzrost wiedzy i umiejętności oraz złagodzenie dysfunkcji utrudniających naukę uczniom szkół biorących udział w projekcie., a także trwała poprawa jakości usług edukacyjnych tych szkół poprzez podniesienie kwalifikacji 106 n-li oraz wyposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
Zaplanowane wsparcie obejmuje:
a)cztery podstawowe typy zajęć dla uczniów, które będą prowadzone z uwzględnieniem ichindywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych:-rozwijające dla uczniów o szczególnych uzdolnieniach i zainteresowaniach;-wyrównujące dla uczniów z trudnościami w opanowaniu materiału z poszczególnychprzedmiotów;-doradztwa zawodowego oraz zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;-zajęcia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym z niepełnosprawnościami.b)doskonalenie umiejętności i kompetencji nauczycieli w zakresie:-stosowania metod oraz form organizacyjnych sprzyjających wykorzystaniu metodeksperymentu w edukacji;-indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;-wykorzystania narzędzi TIK w dydaktyce;-kształtowania wśród uczniów postaw społecznych niezbędnych na rynku pracy.Na przełomie września i października 2017 r. rozpoczną się zajęcia z uczniami. Projekt obejmuje 827 uczniów z dziewięciu szkół podstawowych. Ogółem w ramach Projektu zorganizujemy 263 różnych grup zajęć dla uczniów i 11 grup szkoleń dla nauczycieli w okresie od IX/X.2017r.
do 30 czerwca 2018 r. Przyczynią się one do wzrostu kompetencji, wiedzy i umiejętności uczniów. Dotacja na finansowanie Projektu jest finansowana w 85% ze środków Unii Europejskiej, 9,76% z budżetu Państwa, a 5,24% stanowi wkład własny niepieniężny gminy Świecie - kosztów wynajmu sal dydaktycznych. Kwota dotacji obejmuje koszty zakupu pomocy naukowych, dowożenia uczniów do szkół, wycieczek w ramach projektu i zakupem podręczników do nauki języka angielskiego. Szkolnym koordynatorem Projektu jest dyrektor szkoły, który udziela informacji n.t. Projektu.
Wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców zainteresowanych Projektem zapraszamy do współpracy.
Dyrektor szkoły
Nasze szkoła realizowała w latach 2010/11 zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu:
„Przez dobrą edukację ku lepszej przyszłości".
Projekt nr WND-POKL.09.01.02-04-003/10 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Budżetu Państwa realizowany w ramach partnerstwa przez wszystkie gminy Powiatu Świeckiego, Powiat Świecki i Szkoły Katolickie w Świeciu.
Gmina Świecie w partnerstwie ze wszystkimi gminami Powiatu Świeckiego, Szkołami Katolickimi w Świeciu oraz Powiatem Świeckim przygotowała wniosek w odpowiedzi na konkurs w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszania różnic w jakości usług edukacyjnych. Projekt został nazwany Przez dobrą edukację ku lepszej przyszłości. Jest w pewnym sensie kontynuacja projektu "My też potrafimy", który realizowany był w roku szkolnym 2009/2010. Nazwa ta jest wyrazem przekonania, że to wszystko co osiągnęliśmy realizując poprzedni projekt warto kontynuować, a zdobyte i poszerzone w kolejnej edycji wiedza i umiejętności będą gwarancją lepszej przyszłości osobistej każdego młodego człowieka, a co za tym idzie lepszej przyszłości naszej Ojczyzny. Gmina Świecie pełni rolę Lidera Partnerstwa i jest odpowiedzialna za całość realizacji Projektu.
Program Indywidualizacji Procesu Nauczania i Wychowania uczniów klas I-III Szkół Podstawowych w Województwie Kujawsko-Pomorskim
Gmina Świecie przystąpiła do Projektu systemowego p.n. Program Indywidualizacji Procesu Nauczania i Wychowania uczniów klas I-III Szkół Podstawowych w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Projekt jest realizowany w Partnerstwie z ponad stu innymi samorządami Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Liderem Partnerstwa jest Urząd Marszałkowski W Toruniu. Przystąpienie do Programu wiązało się z przygotowaniem we wszystkich szkołach naszej Gminy standardów I, II i III określonych w Zasadach przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w zakresie indywidualizacji nauczania autorstwa Instytucji Zarządzającej PO KL.
Celem głównym projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I-III.Do celów szczegółowych projektu należą:
- zapewnienie każdemu dziecku realizującemu I etap edukacyjny oferty edukacyjno-wychowawczo-profilaktycznej, zgodnej z jego indywidualnymi potrzebami i możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi;
- zwiększenie stopnia i zakresu wykorzystania aktywizujących metod nauczania;
- zwiększenie dostępności i podniesienie jakości wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom, w szczególności dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
- podniesienie jakości pomocy udzielanej przez szkołę rodzicom dzieci uczących się na I etapie edukacyjnym w szkołach podstawowych oraz zintensyfikowanie współpracy i zaangażowania rodziców w życie szkoły.Projektem objęto uczniów i uczennice klas I-III. Realizacja projektu przewidziana jest na dwa lata szkolne (rok 2010/2011 oraz 2011/2012). Realizowane będą następujące zajęcia:
- zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji
- zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych- zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy
- zajęcia dla dzieci z wadami postawy
- zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej.